Είδε το χάρο με τα μάτια η Ρεάλ..Για πλάκα στους "8" η Πόρτο! (video)

Εκπληκτική βραδιά σήμερα στο Champions League!
Δείτε τι έγινε σήμερα στο Ρεάλ Μαδρίτης-Σάλκε και στο Πόρτο-Βασιλεία..αλλά και ποιοι πέρασαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης..

Ρεάλ Μαδρίτης-Σάλκε 3-4
Τον... χάρο με τα μάτια της είδε η Ρεάλ, καθώς έχασε με 3-4 από την Σάλκε στην Μαδρίτη, όμως προκρίθηκε στους "8" της Ευρώπης, καθώς είχε νικήσει με 2-0 στην Γερμανία..
Για 32η φορά στην ιστορία της και 5η συνεχόμενη, η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League, παρά την ήττα της με 3-4 από την Σάλκε στην ρεβάνς του "Σαντιάγο Μπερναμπέου".
Οι Γερμανοί έκαναν εκπληκτική εμφάνιση, προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και μετά την ανατροπή της ΡΕάλ, έκαναν και ανατροπή με το δεύτερο γκολ του Χούντελααρ στο 84'.
Ένα γκολ ακόμη ήθελε η Σάλκε για να προκριθεί και έχασε στα τελευταία λεπτά δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τους οπαδούς των "βασίλισσας" να αποδοκιμάσουν έντονα και να κουνούν άσπρα μαντήλια στον Αντσελότι μετά το τελευταίο σφύριγμα.
Σκόρερς: 25' και 45' Κρ. Ρονάλντο, 52' Μπενζεμά / 20' Φουχς, 40' και 84' Χούντελααρ, 57' Σανέ
Γήπεδο: "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη
Διαιτητής: Ντάμιρ Σκόπινα (Σλοβενία)
Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ χαλαρά το ματς, επηρεασμένη από την κατάσταση των τελευταίων ημερών μετά τις γκέλες με Βιγιαρεάλ και Μπιλμπάο, έτσι το πλήρωσε.
Στο 20ό λεπτό και αφού είχε 2-3 καλές στιγμές, η Σάλκε άνοιξε το σκορ με τον Φουχς να κάνει το 0-1 με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή στην κλειστή γωνία του Κασίγιας, έπειτα από την σέντρα του Μπαρνέτα από δεξιά (τα δύο μπακ-χαφ πρωταγωνιστές σε αυτήν την φάση).
Το κοινό στο "Μπερναμπέου" αποδοκίμασε έντονα τους παίκτες της Ρεάλ και στο 25' από κόρνερ του Τόνι Κρόος ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1, αντιδρώντας με βρισιές αντί να πανηγυρίσει και ο συμπατριώτης του, Φάμπιο Κοεντράο, προσπαθούσε να τον ηρεμήσει.
Το γκολ δεν "ξύπνησε" τους παίκτες της βασίλισσας, η Σάλκε συνέχισε να είναι καλύτερη στο 40' ο Χούντελααρ έκανε το 1-2 στο 40', έχοντας μάλιστα δοκάρι σε σουτ του λίγα δευτερόλεπτα πριν.
Και πάλι 5 λεπτά χρειάστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο για να ισοφαρίσει, καθώς στο 45' έκανε το 2-2 με νέα εξαιρετική κεφαλιά, αυτήν την φορά στο δεύτερο δοκάρι από την σέντρα του Φάμπιο Κοεντράο από αριστερά.
Δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καρίμ Μπενζεμά στο 52' να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στην Ρεάλ, όμως στο 57' ισοφάρισε ο Σανέ με εξαιρετικό αριστερό πλασέ.
Η ανατροπή... στην ανατροπή για την Σάλκε ολοκληρώθηκε με τον Χούντελααρ να κάνει το 3-4 στο 84' με το δεύτερο γκολ του στο ματς και οι Γερμανοί ήθελαν ένα ακόμη γκολ για την πρόκριση.
Έχασαν μάλιστα δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Κασίγιας να αποκρούσει το πλασέ εκπληκτικού 19άχρονου, Σανέ και στο 90 να μπλοκάρει το πλασέ του Χέβεντες!
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα (83' Νάτσο), Πέπε, Βαράν, Φάμπιο Κοεντράο (58' Μαρσέλο), Κεντίρα (58' Μόντριτς), Κρόος, Ίσκο, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.
ΣΑΛΚΕ: Βέλενροϊτερ, Μπαρνέτα, Χέβεντες, Ματίπ, Νάστασιτς, Φουχς, Νόιστεντερ, Χέγκερ (57' Γκορέτσκα), Μάιερ, Τσουπό-Μοτίνγκ (29' Σανέ), Χούντελααρ.
Δείτε όλα τα γκολ από το Ρεάλ - Σάλκε: ΕΔΩ

Πόρτο-Βασιλεία 4-0

Αποτελεσματική η Πόρτο στο "Ντραγκάο", πέτυχε τρία εκπληκτικά γκολ και επικράτησε με 4-0 της Βασιλείας, έτσι σε συνδυασμό με το 1-1 στο πρώτο ματς, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.
Σκόρερς: 14' Μπραχιμί, 47' Έκτορ Ερέρα, 56' Καζεμίρο, 76' Αμπουμπακάρ
Γήπεδο: "Ντραγκάο", Πορτο
Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)
Η Πόρτο δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή των Ελβετών στα πρώτα λεπτά, έτσι η λύση ήρθε με εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο Γιασίν Μπραχιμί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με την εξαιρετική εκτέλεσή του στο 14', φτάνοντας τα 5 γκολ φέτος στην διοργάνωση.
Λίγο πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά ο Ντανίλο συγκρούστηκε με τον τερματοφύκακά του, Φαμπιάνο και αντικαταστάθηκε από τον Μάρτινς Ίντι.
Ο Τζάκσον Μαρτίνες έλειπε λόγω τραυματισμού και αυτό φαινόταν, με τον Αμπουμπακάρ να μην μπορεί να καλύψει το κενό του, ενώ στην μοναδική φάση της Βασιλείας στο πρώτο ημίχρονο, ο Τζούφι αστόχησε σε σουτ στο 44'.
Το ενδεχόμενο παράτασης αποκλείστηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Μεξικανός μέσος, Έκτορ Ερέρα, έκανε το 2-0 για τους "δράκους" με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής.
Εντυπωσιακό ήταν και το 3ο γκολ της Πόρτο, καθώς το 3-0 έκανε ο Καζεμίρο στο 56' με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από απόσταση τουλάχιστον 30 μέτρων!
Στο 76' ήταν η σειρά για τον Αμπουμπακάρ να σκοράρει, τον αντικαταστάτη του Τζάκσον Μαρτίνες, ο οποίος με ένα ακόμη όμορφο γκολ, με σουτ εκτός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο (22' Μάρτινς Ίντι), Μάικον, Μαρκάνο, Αλέξ Σάντρο, Καζεμίρο, Έκτορ Ερέρα, Εβάντρο (79' Κουαρέσμα), Τέγιο, Μπραχιμί (74' Ρούμπεν Νέβες), Αμπουμπακάρ.
ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Βάλτσικ, Τόλαντ Τζάκα, Σερ (58' Εμπολό), Σαμουέλ, Σαφάρι, Ελνενί, Φάμπιαν Φράι (63' Κακιτάνι), Ντέρλις Γκονσάλες, Τζούφι, Γκάσι (77' Καλά), Στρέλερ.