Download

Κυριακή, 15 Μαρτίου 2015

Πανηγυρικά κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ!!

Θρίαμβος για την ΠΑΟΚΑΡΑ που νίκησε πανηγυρικά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ!

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ!
Ο ΠΑΟΚ γονάτισε τον Ολυμπιακό στην Ερμούπολη με 3-1 σετ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας!Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη "μάτωσαν" την φανέλα, έβγαλαν πάθος και δίκαια κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Ήταν πολλά 32 χρόνια... Η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ μοίρασε χαρά στον κόσμο της ομάδας, αφού κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας νικώντας τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στον τελικό του Final -4- της Σύρου. Τα παλικάρια του Γιάννη Καλμαζίδη έκαναν υπερήφανο τον λαό του "Δικεφάλου" που τόσο πολύ επιζητούσε ένα τρόπαιο! Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος για την ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, η οποία πήρε το αίμα της πίσω για τον χαμένο τελικό του 1983, όταν και ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τους "ερυθρόλευκους"!
Πάντως, πρέπει να αναφέρουμε ότι το παιχνίδι ήταν διαφήμιση για το άθλημα και σίγουρα σήμερα το βόλεϊ κέρδισε πολλούς φιλάθλους, οι οποίοι είδαν ένα ματς υψηλού επιπέδου με παίκτες παγκόσμιας κλάσης και από τις δύο ομάδες.
"Φωτιά" ο Χιμένες!
Στο τάραφλεξ έλαβαν θέσεις... μάχης οι δύο καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα. Αυτό αποδείχθηκε από τους πρώτους πόντους του πρώτου σετ, όταν και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Χρειάστηκαν δύο φωτοβολίδες του Χιμένες από την γραμμή του φιλέ για να πάρει ο ΠΑΟΚ προβάδισμα δύο πόντων (11-9), το οποίο, όμως, ο Ολυμπιακός το κάλυψε άμεσα (11-11) συνεχίζοντας να δίνει δραματικό τόνο στο ματς από την έναρξή του. Ο Κουβανός ήταν σε τρομερή κατάσταση. Ξεκίνησε το παιχνίδι με 5/5 επιθέσεις και δύο άσσους, επτά πόντους δηλαδή, οι οποίοι οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ προηγούμενο με δύο πόντους (16-14), διαφορά μεγάλη για τα δεδομένα του αγώνα.
Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ σε άμυνα κι επίθεση συνεχίστηκε και ο Χιμένες δεν σταμάτησε να "πυροβολεί" τον Ολυμπιακό, ο οποίος με την ποιότητά του κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ (19-17, 20-18). Σε εκείνο το σημείο Παντακίδης και Ρανγκέλ έκαναν δύο εύκολα λάθη και το ματς ξεκίνησε από την αρχή με την 13η ισοπαλία του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο (20-20).
Τότε, πήρε το όπλο του ο Σαφράνοβιτς και με δύο δύσκολους πόντους έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (22-20) και σε συνδυασμό με λάθος επίθεση του Γιούρισιτς από το κέντρο το σκορ έγινε 23-20 υπέρ του "Δικεφάλου". Το σερί του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του σετ και το 20-20 έγινε 25-21 με την ομάδα του Καλμαζίδη να κάνει το 1-0 στα σετ!
"Χάλασε" η υποδοχή και 1-1
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε και το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ καλύτερος από τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν εκτός αγώνα! Αντίθετα, ο "Δικέφαλος" με πάθος και συγκέντρωση έβγαζε άμυνες, έπιανε μπλοκ και έπαιρνε τις κόντρα μπάλες, άρα και ψυχολογία. Όλα πήγαιναν τέλεια για την ομάδα του Καλμαζίδη, η οποία έκανε ό,τι ήθελε αυτήν του Καζάζη και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με +5 (8-3).
Χιμένες και Γκόμεζ ήταν ασταμάτητοι κυριολεκτικά. Χαρακτηριστικό αυτού το ποσοστό του ΠΑΟΚ στην επίθεση μέχρι εκείνη την ώρα, το οποίο έφτασε το... επικό 63%! Αυτό σε συνδυασμό με το ότι ο "Δικέφαλος" είχε σταματήσει τον Κλαρκ και έβγαζε διαρκώς άμυνες και υποδοχές διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (12-8).
Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός άρχισε να συνέρχεται και με την είσοδο του Κοκκινάκη (έδωσε ενέργεια και υποδοχή)στο ματς κι ένα μπλοκ του Κλαρκ στον Χιμένες έκανε ένα σερί 0-4 κι έφερε το ματς στην ισοπαλία (14-14) ξεκινώντας το σετ από την αρχή. Ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε την ψυχραιμία να αντιδράσει και να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα ενός πόντου (16-15). Σε εκείνο το σημείο είχαμε μία μικρή διακοπή επειδή ορισμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν νερά στους αναπληρωματικούς παίκτες του ΠΑΟΚ.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ (17-16), μετά το 9-8 του πρώτου σετ, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η υποδοχή του "Δικεφάλου" είχε... χαλάσει αρκετά. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν και τότε άριστη. Με ψυχραιμία και άριστες επιλογές από τον Καρασαββίδη το σκορ έγινε 21-20 υπέρ του "Δικεφάλου" που έδειχνε να περνάει την μπόρα... στεγνός!
Τότε ο Χιμένες επανήλθε και με ένα... αντρικό μονό μπλοκ στον Κλαρκ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του (23-21) και αυτόματα τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του σετ. Ο Ολυμπιακός με τον άσο του Κοκκινάκη έκανε το 23-23, αλλά ο Ρανγκέλ με το τέταρτο μπλοκ του έκανε το 24-23 δίνοντας το πρώτο σετ μπολ στον ΠΑΟΚ, το οποίο χάθηκε με μία δύσκολη επίθεση του Ντιάτσκοφ (24-24).
Από εκείνο το σημείο είδαμε ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ βόλεϊ της σεζόν με τρομερές άμυνες κι επιθέσεις κι από τις δύο ομάδες έτσι το σκορ πήγαινε διαρκώς στην ισοπαλία μέχρι το 26-26, όταν ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 1-1 στα σετ (26-28).
Όταν έπρεπε... μίλησε ο Γκόμεζ!
Το επίπεδο στις αρχές του τρίτου σετ έπεσε αρκετά, αφού οι δύο ομάδες έχασαν πολλά σερβίς στην προσπάθειά τους να πιέσουν την αντίπαλη υποδοχή. Όλα αυτά τα λάθη σε συνδυασμό με ορισμένες δύσκολες άμυνες που έβγαλε ο Ολυμπιακός το σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 7-8 υπέρ του. Ο ΠΑΟΚ, όμως, διόρθωσε πολύ την υποδοχή του στη συνέχεια, αλλά και το σερβίς του με αποτέλεσμα να "γυρίσει" το ματς και να πάρει ξανά το μομέντουμ του αγώνα με το μέρος του (14-11).
O ΠΑΟΚ από το σερβίς... πετούσε φωτιές και έφτασε να προηγείται με τέσσερις πόντους (17-13), αλλά ο Ολυμπιακός με τον Κλαρκ στο σερβίς κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση. Με ένα σερί 0-5 οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το 17-18 εκμεταλλευόμενοι τα πάρα πολλά λάθη που είχε ο "Δικέφαλος" μέχρι εκείνο το σημείο (25!), αλλά και την τραγική εμφάνιση του Χιμένες στην υποδοχή (2/20).
Τα λάθη και οι κακές υποδοχές συνεχίστηκαν και όπως και στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος από τον ΠΑΟΚ και γύρισε το ματς (19-20) και να έχει σε ένα κρίσιμο σημείο την ψυχολογία με το μέρος του. Ο ΠΑΟΚ ζητούσε επειγόντως άμυνες και πόντους από τον Γκόμεζ που δεν έκανε τις μεγάλες εμφανίσεις που μας έχει συνηθίσει από την αρχή της σεζόν.
Όλα τα παραπάνω έγιναν! Ο Ρανγκέλ έπιασε μπλοκ στον Κοκκινάκη και το 20-21 έγινε 22-21 υπέρ του ΠΑΟΚ, που για τρίτο σερί σετ είχε τον πρώτο λόγο για την κατάκτησή του. Το μόνο που έμενε ήταν να προσέξει ορισμένες λεπτομέρειες που έκαναν την διαφορά. Διαφορά την οποία έκανε ο μεγάλος, Ερνάν Γκόμεζ, που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 25-23 και το 2-1 για τον ΠΑΟΚ!
Καλύτερος και δίκαιος νικητής!
Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ώριμα! Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη του Ολυμπιακού και βρέθηκε για τέταρτη φορά στο ματς από νωρίς στην θέση του οδηγού (8-6), ωστόσο, φαινόταν ότι και αυτό το σετ θα κριθεί στις μικρές λεπτομέρειες.
Ο Ερνάν Γκόμεζ ήταν πια μέσα στο παιχνίδι! Έφτασε σε ελάχιστο χρόνο τους 20 πόντους και κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (14-12) και σε συνδυασμό με τα λάθη του Ολυμπιακού την έστειλε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα δύο πόντων (16-14).
Το τέταρτο σετ ήταν... καρμπόν των προηγούμενων τριών. Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ (17-14) αντέδρασε και έφερε το ματς στον πόντο (18-17). Ο ΠΑΟΚ έπρεπε για ακόμη μία φορά να δείξει ψυχραιμία και να διατηρήσει την φόρμα του. Με την αμέριστη βοήθεια του Καρασαββίδη στην υποδοχή ο "Δικέφαλος" άντεξε και με πάθος και σωστές επιλογές έκανε το σκορ 21-19.
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και με πάρτι στο μπλοκ στους τελευταίους πόντους ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ και το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας του με σκορ 25-22.