Download

Κυριακή, 3 Μαΐου 2015

Δεύτερος ξανά..

Ένα πέναλτι-γκολ του Παπαδόπουλου έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ επί του Λεβαδειακού (1-0) και με συνδυασμό με την ισοπαλία του Παναθηναϊκού με την Κέρκυρα επέστρεψε στη 2η θέση!

Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου κέρδισε τον Λεβαδειακό με 1-0 σε ένα ματς που έδειξε πιο ορεξάτος και πιο δημιουργικός σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. H εμφάνισή του μπορεί να αποτελέσει μπούσουλας για το μίνι πρωτάθλημα. Ο "Δικέφαλος" έχασε πολλές ευκαιρίες για να "καθαρίσει" πιο εύκολα την υπόθεση νίκη, κυρίως με τον Φακούντο Περέιρα, ο οποίος, ωστόσο ήταν ο καλύτερος παίκτης του.

Θετικό τεστ εν όψει πλέι οφ αποτέλεσε για τον ΠΑΟΚ το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό στην Τούμπα, όπου ο "Δικέφαλος" κέρδισε με 1-0 την ομάδα της Βοιωτίας. Οι "ασπρόμαυροι" παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, είχαν όρεξη, ήταν κινητικοί και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Η εμφάνιση αυτή μπορεί να αποτελέσει τη συνταγή με την οποία ο Γεωργιάδης θα παρατάξει την ομάδα του στους κρίσιμους αγώνες των πλέι οφ.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η... παρεξήγηση μεταξύ Μακ και Παπαδόπουλου πριν την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Περέιρα και τελικά εκτέλεσε ο "Παπ" χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ!
Η ταυτότητα του αγώνα
Γήπεδο: Τούμπα
ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Τζαβέλλας, Κόστα, Ρατς, Τζιόλης, Νομπόα (83' Κίτσιου), Κάτσε, Περέιρα (75' Πόζογλου), Μακ, Παπαδόπουλος (90'+4' Κουλούρης)
Λεβαδειακός: Σηφάκης, Μιλιάζες, Κότσιος, Τομάς, Μαχαίρας, Πελέ, Ζίτο (86' Μπουσταμάντε), Γκόμες (46' Μιλοσάβλιεφ), Κατίδης (67' Βούκσεβιτς), Γιακουμάκης, Μάντζιος
Γκολ: 42' πεν. Παπαδόπουλος
Κάρτες: 41' Ζίτο, 60' Κώτσιος. 87' Κόστα, 87' Mακ
Διαιτητής: Χ. Μήτσιος (Ηπείρου)
Διπλή ευκαιρία
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να χάνει τις πρώτες του ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Στο 6' ο Μακ έκανε εξαιρετική κίνηση με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Σηφάκης είχε απάντηση. Στη συνέχεια της φάσης ο Περέιρα έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που έπιασε πέρα ψηλά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε στο 13'.
Φουριόζος
Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Ο Κωνσταντινίδης έτρεξε πολύ, γύρισε μία... σκοτωμένη μπαλιά στον Περέιρα, αλλά και οι δύο προσπάθειες του Αργεντίνου σταμάτησαν πάνω στην άμυνα του Λεβαδειακού. Στο 20' ο "Δικέφαλος" απείλησε και πάλι με ένα σουτ του Ράζβαν Ρατς, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σηφάκη, που στα πρώτα 20 λεπτά είχε πολλή δουλειά.
Πάλι άστοχος ο Περέιρα
Στο 30' ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμη ευκαιρία (5η στο πρώτο μέρος!) και πάλι με τον Φακούντο Περέιρα. Ο Ρόμπερτ Μακ έκανε καλή κίνηση, πάσαρε στον κατάλληλο χρόνο στον Αργεντίνο, εκείνος ντρίμπλαρε έναν αμυντικό του Λεβαδειακού, πλάσαρε τον Σηφάκη, αλλά ο πορτιέρο των Βοιωτών μπλόκαρε την μπάλα. Στο 34' και πάλι ο Περέιρα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά για ακόμη μία φορά σπατάλησε την ευκαιρία (4η στο 34 λεπτά!) που του παρουσιάστηκε. Ο Παπαδόπουλος τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ από πλάγια θέση, αλλά το πλασέ του Αργεντίνου πέρασε άουτ.
Το πέναλτι... που ξεσήκωσε!
Στο 41' ο Φακούντο Περέιρα κατάφερε να... σβήσει τις χαμένες του ευκαιρίες, κερδίζοντας καθαρό πέναλτι από τον Ζίτο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ.Αξίζει να αναφέρουμε ότι πριν την εκτέλεση του   πέναλτι, είχαμε μία μικρή διαφωνία μεταξύ Παπαδόπουλου και Μακ, με τον Σλοβάκο να δείχνει εμφανώς απογοητευμένος και εκνευρισμένος από την απόφαση του συμπαίκτη του να εκτελέσει το πέναλτι. Ωστόσο, μετά το γκολ, ο σκόρερ πήγε στον Μακ, του έδωσε το χέρι και το θέμα θεωρήθηκε λήξαν.
Ένταση μεταξύ Κάτσε και Ζίτο
Όμως, δεν ήταν η μόνη... ένταση που δημιουργήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου. Σε μία διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ Ζίτο και Κάτσε, οι δύο παίκτες αντάλλαξαν χαρακτηρισμούς κι ενώ το παιχνίδι βρισκόταν σε εξέλιξη. Μάλιστα, στο τέλος του ημιχρόνου ο μέσος του ΠΑΟΚ ήταν έξω φρενών με τον μέσο του Λεβαδειακού, και χρειάστηκε η επέμβαση των συμπαικτών του για να μην δοθεί συνέχεια στο θέμα!