Τον πήρε.. ο ύπνος!

Απογοητευτική εμφάνιση του ΠΑΟΚ μέσα στα Γιάννενα & ήττα με 3-1 από τον ΠΑΣ!

Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

Οι «Ζωσιμάδες» αποδείχθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά «εφιάλτης» για τον ΠΑΟΚ. Εκεί που πέρυσι ο «δικέφαλος» έχασε την πρωτιά στη βαθμολογία με βαριά ήττα (3-0), εκεί και φέτος ο ΠΑΣ… τού έκοψε τα φτερά, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του φετινή ήττα (3-1).

--->HERMANO all day Sports Cafe-Bar.
Καραολή Δημητρίου 189, Εύοσμος.
Τηλέφωνο: 2311 222 127

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε. Επιχείρησε αμέσως να βγει μπροστά και να φέρει το ματς στα ίσια. Διατήρησε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο τα αβίαστα λάθη των μέσων του και η ασυνεννοησία των αμυντικών του στα μαρκαρίσματα ήταν εμφανής.

--->ISOLATION CENTER / Κέντρο μόνωσης.
Λ.Ιασωνίδου 8 - Θεσσαλονίκη.
Τηλέφωνο: 2310 770 436/6977694553

Πλην της φάσης της 5’, που ο «δικέφαλος» είχε κάθε λόγο να διαμαρτυρηθεί αφού η παράβαση του Μπέριου ήταν εμφανής, οι παίκτες του αδυνατούσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Βελλίδη.

Η μπάλα δεν έφτανε στο Μακ κι ο Ιγκόρ Τούντορ, ζήτησε στο μισό του πρώτου ημιχρόνου να μετακινηθεί ο Σλοβάκος επιθετικός στα πλάγια και να αναλάβει ρόλο φουνταριστού ο Ζάιρο.

Ο δε ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε με το… καλημέρα την αδυναμία του ΠΑΟΚ στις στημένες φάσεις, σκόραρε και έκλεισε τους διαδρόμους για την εστία του, προσμένοντας κάποιος λάθος για να βγει στην κόντρα με τους Τσάβες, Ακόστα. Δύο φορές που έβγαλαν σε ευνοϊκή θέση το Μανιά, ο σκόρερ του 1-0 δεν ολοκλήρωσε με επιτυχία τις προσπάθειές του.

Οι φωνές κι οι συνεχείς οδηγίες του Τούντορ… ξύπνησαν τους παίκτες του «δικέφαλου». Από το 25’ και μετά ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν συνεχόμενες φάσεις, όμως ο Βελλίδης τους στέρησε την ισοφάριση σε τέσσερις περιπτώσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Μετά τις πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές ο ΠΑΣ σκόραρε με… τη βοήθεια του αρνητικού Σάμπο, που έβαλε άτσαλα το πόδι του να απομακρύνει την μπάλα, αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ηρθε λίγο μετά και η αποβολή του Ζάιρο κι έκανε πιο εύκολη την αποστολή των παικτών του Γιάννη Πετράκη, που δεν είχαν παρά να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, αλλά και την αριθμητική υπεροχή τους.

Αυτή τούς έδωσε και το εύκολο τρίτο γκολ, σε μια άμυνα του ΠΑΟΚ που ούτως ή άλλως ήταν προβληματική από το ξεκίνημα του αγώνα. Το γκολ του Βίτορ στις καθυστερήσεις, απλά έγραψε το τελικό σκορ.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ:
4’ Δυνατό πλάγιο του Στρούνα από δεξιά ο Μανιάς πρόλαβε τον Τζιόλη και τη λανθασμένη έξοδο του Ολσεν και σκόραρε με γυριστή κεφαλιά.
5’ Σέντρα του Ζάιρο από δεξιά η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μπέριου, αλλά ο διαιτητής έδειξε κόρνερ.
30’ Ο Πέλκας βρήκε το Μακ, όμως ο Βελλίδης απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ το πλασέ του Σλοβάκου.
31’ Σουτ του Πέλκα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βελλίδης.
32’ κόρνερ του Κάτσε, τακουνάκι του Βίτορ απέκρουσε στη γραμμή ο Στρούνα.
34’ Γέμισμα του Τζιόλη στο Βίτορ, αυτός επιχείρησε να βρει τον εκτεθειμένο Σάμπο, αλλά ο Βελλίδης πρόλαβε κι απομάκρυνε.
45’ Πάσα του Πέλκα στο Λέοβατς πλασέ του τελευταίου ο Βελλίδης απέκρουσε.
51’ Ο Ιλιτς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ναδάλες γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή κι ο Σάμπο στην προσπάθειά του να απομακρύνει σκόραρε
68’ Σουτ του Πέλκα, εκπληκτική επέμβαση του Βελλίδη σε κόρνερ.
75’ Ο Τζημόπουλος έβγαλε μόνο του τον Τσάβες κι ο Αργεντινός από αριστερά σκόραρε με δυνατό σουτ.
91’ Κεφαλιά του Σαπαλίδη βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας Ολσεν.
92’ Πάσα του Μυστακίδη από αριστερά ο Βίτορ σκόραρε με πλασέ.

ΣΚΟΡΕΡ: 4’ Μανιάς, 51’ αυτογκόλ Σάμπο, 75’ Τσάβες – 92′ Βίτορ

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Μάρκος Βελλίδης κράτησε με εντυπωσιακές επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα για την ομάδα του.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Υπήρξε… έντονος συναγωνισμός μεταξύ των δύο Σλοβάκων διεθνών. Ο Ερικ Σάμπο δεν ανταποκρίθηκε στο ρόλο του αμυντικού μέσου, σκοράροντας μάλιστα σε βάρος της ομάδας του, ενώ ο Ρόμπερτ Μακ ήταν άφαντος στα 70 λεπτά που αγωνίστηκε, είτε στην κορυφή είτε στα πλάγια της επίθεσης.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Θανάσης Γιάχος (Χίου), όπως κι ο πρώτος βοηθός Χρήστος Ακρίβος (Αθήνας) ελέγχονται για τη φάση του 5’, στην οποία αρνήθηκαν πέναλτι στον ΠΑΟΚ στο χέρι του Μπέριου. Σωστά αποβλήθηκε ο Ζάιρο με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο σε βάρος του Μπέριου. Ο Βραζιλιάνος δέχθηκε, σωστά, την πρώτη για θέατρο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Καλός ήταν ο δεύτερος βοηθός Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς).

ΚΟΚΚΙΝΗ: 63’ Ζάιρο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48’ Τσάβες, 87′ Φερφελής – 24’ Κάτσε, 42’ Σάμπο, 45’ Ζάιρο

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Στο 20’ κι ενώ ο ΠΑΟΚ επιχειρούσε επίθεση ο Τούντορ είχε φτάσει στη γραμμή του πλάγιου κι έδινε οδηγίες στο Σάμπο για το πως θα κινηθεί στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Ναδάλες, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Ακόστα, Μανιάς (79’ Φερφελής), Τσάβες (86′ Σαπαλίδης), Ιλιτς (71’ Γιάκος)
ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Όλσεν, Κόστα, Τζιόλης, Βίτορ, Λέοβατς, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Σάμπο (60’ Ροντρίγκες), Πέλκας, Ζάιρο, Μακ (70’ Μυστακίδης)