ΠΑΟΚ από ατσάλι!

Μάγκικη νίκη του ΠΑΟΚ -με ανατροπή- κόντρα στην ΑΕΚ!

Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

Ο ΠΑΟΚ παρόλο που έχανε με 0-1, ανέτρεψε το σκορ και με γκολ των Ροντρίγκες & Κλάους(π) κέρδισε την ΑΕΚ με 2-1!

--->HERMANO all day Sports Cafe-Bar.
Καραολή Δημητρίου 189, Εύοσμος.
Τηλέφωνο: 2311 222 127

Αν μη τι άλλο ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Φάσεις, ένταση, ρυθμό, γκολ και ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής, επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1, με πέναλτι του Αθανασιάδη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το «film» του αγώνα:

Ο Ίγκορ Τούντoρ παρέταξε τον ΠΑΟΚ σε σχηματισμό 3-4-2-1. Κάτω  από τα δοκάρια ήταν ο Όλσεν και στην άμυνα οι Βίτορ, Κόστα και Τζαβέλλας. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής οι Τζιόλης και Σάμπο, με τους Κωνσταντινίδη και Ροντρίγκεζ δεξιά κι αριστερά αντίστοιχα, ενώ οι Πέλκα και Μακ ήταν λίγο πιο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Κλάους Αθανασιάδη.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες «έψαχναν» να βρουν τα πατήματά τους κι η πρώτη σημαντική ευκαιρία χάθηκε από τον ΠΑΟΚ στο 10ο λεπτό, όταν ο Πέλκας αρχικά κι ο Σάμπο στη συνέχεια δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπαρόχα.

Στο 14ο λεπτό ο αγώνας διακόπηκε. Η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ μπροστά στη θύρα «4», ωστόσο κάποια αντικείμενα πετάχτηκαν προς το μέρς του Μπουονανότε, με αποτέλεσμα ο Σιδηρόπουλος να διακόψει το ντέρμπι για τρία περίπου λεπτά.

Λίγα λεπτά με την επανέναρξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να «ανοίξουν» το σκορ, όταν ο Μακ -κι αφού τον εμπόδισε ο Ροντρίγκεζ- έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κλάους «βρήκε» δίχτυα, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά, ως οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες, όταν στο 29′ ο Μπαρόχα νίκησε τον Ροντρίγκεζ στον … «κεραυνό» που δοκίμασε, ενώ ο Μακ δεν μπόρεσε στην επαναφορά να βάλει μπροστά την ομάδα του. Ακόμη μία σημαντική στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 36′, με τον Πέλκα, ο οποίος πέρασε όλη την άμυνα της Ένωσης αλλά το πλασέ του δεν ανησύχσε τον Μπαρόχα.

Ο «Δικέφαλος» έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο κι οι φίλοι του απορούσαν (αν όχι αγανακτούσαν) με τις «απίθανες» ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του Μακ στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο και ολοκληρώθηκε 0-0…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ, σε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες της  στο παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας τον νόμο του ποδοσφαίρου. Ο Βάργκας εκτέλεσε το μακρινό φάουλ κι ο Αραβίδης πετάχτηκε στην πλάτη του Ρικάρντο Κόστα και με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Πολύ μεγάλη ευθύνη φέρει η άμυνα του ΠΑΟΚ αλλά και ο Ρόμπιν Όλσεν που θα μπορούσε να καθαρίσει τη φάση.

Το γκολ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο 64′, όταν ο Γκάρι Ροντρίγκεζ έκανε το  πλάσε μέσα από τη μικρή περιοχή κι η μπάλα με τη «συνδρομή» του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα του Μπαρόχα για το 1-1, με την Τούμπα να παίρνει «φωτιά».

Ο «Δικέφαλος» ανέβασε και πάλι ρυθμό, προκειμένου να κάνει την ολική ανάτροπη, με πιο σημαντική ευκαιρία, αυτή του Μπερμπάτοφ στο 75′, η προβολή του οποίου πέρασε πάνω από την εστία της ΑΕΚ.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή στο 84′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του αρχηγού του, Στέφανου Αθανασιάδη. Ο Τζιόλης ανατράπηκε από τον Σοϊλέδη, ο Κλάους ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, με τους 25.000 φίλους του ΠΑΟΚ να ξεσπούν σε «έξαλλους» πανηγυρισμούς.

Στο τέλος, η Ένωση έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο ο Όλσεν με μία «εντυπωσιακή» επέμβαση στην κεφαλιά του Μάνταλου στην εκπνοή του ντέρμπι κράτησε το 2-1, χαριζόντας τους τρεις βαθμούς της νίκης…

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσων)

Γκολ: Ροντρίγκεζ (64′) / Αραβίδης (47′), Αθανασιάδης (84′, πέναλτι)

Κίτρινες:  Κωνσταντινίδης (26΄), Τζιόλης (58′)/ Βάργκας (39′), Μπουονανότε (43′)