Download

Κυριακή, 4 Οκτωβρίου 2015

Κατώτερος των περιστάσεων...

Το κακό πρώτο ημίχρονο πλήρωσε ο ΠΑΟΚ & έχασε από τον Ολυμπιακό μέσα στη Τούμπα!

Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 2-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων νικών που είχε στο ελληνικό πρωτάθλημα.

--->HERMANO all day Sports Cafe-Bar.
Καραολή Δημητρίου 189, Εύοσμος.
Τηλέφωνο: 2311 222 127

Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε υποτονικά την αποψινή αναμέτρηση, όντας φανερά επηρεασμένος από το παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στην Ντόρτμουντ, στο οποίο «άδειασε» σωματικά και ψυχολογικά από την υπερπροσπάθεια απέναντι στους Βεστφαλούς.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έχοντας τη δυνατότητα για μεγαλύτερο ροτέισον και δύο ημέρες επιπλέον ξεκούραση, ήταν πιο ζωηρός από τη σέντρα της αναμέτρησης, προσπαθώντας να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και να μπει σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν την παράλληλη σέντρα του Ντουρμπάζ στο 5’, καθώς ο Φορτούνης προ κενής εστίας δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν.

Ωστόσο, ό,τι δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός νωρίς το πέτυχε στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Φορτούνης εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω του τραυματισμού του Κωνσταντινίδη στην αντεπίθεση της ομάδας του βρήκε τον Ιντέγιε, εκείνος «χόρεψε» τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και άνοιξε το σκορ.

Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ που υπέστη, μένοντας πίσω στο σκορ στο ντέρμπι, κάτι που δεν κατάφερε, καθώς στο κόρνερ του Φορτούνη στο 36’ η άμυνα του ολιγώρησε και ο Μιλιβόγιεβιτς σκόραρε με κεφαλιά για το 2-0.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Μακ στο 39’ να περνάει όποιον βρέθηκε μπροστά του να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής του Ολυμπιακού, με τον Ρομπέρτο να κρατάει όρθια την ομάδα του αποκρούοντας.

Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Κλάους έχασε ακόμα μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν από σκαφτή μπαλιά του Πέλκα προσπάθησε να κρεμάσει τον Ρομπέρτο, με την μπάλα για πολύ λίγο να μην του κάνει το χατίρι.

Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-0 και τον ΠΑΟΚ να καλείται να ανέβει ένα… βουνό για να πάρει κάτι από το αποψινό ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τούντορ έριξε στο παιχνίδι τον Μπερμπάτοφ στη θέση του Πέλκα, γνωρίζοντας ότι ο ΠΑΟΚ ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δυσκολευόταν στη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων μπροστά από την εστία του Ρομπέρτο.

Στο 60’ ο ΠΑΟΚ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όταν στο σουτ του Αθανασιάδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απομάκρυνση των αμυντικών του Ολυμπιακού, είχε απάντηση ο Ρομπέρτο με ενστικτώδη απομάκρυνση.

Στο 73’ ο Τζιόλης πήρε την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού μετά από κόρνερ, με τον Ρομπέρτο να διώχνει αρχικά ενστικτωδώς και να μπλοκάρει στη συνέχεια το σουτ του Βίτορ.

Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε την μπάλα, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει κάποιον κενό διάδρομο προς την εστία του Ρομπέρτο, με τον Ισπανό να έχει απαντήσει με καίριες επεμβάσεις στις κλασικέ ευκαιρίες που δημιούργησε ο «Δικέφαλος».

Η ομάδα του Τούντορ «πλήρωσε» τη μέτρια εικόνα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι και την έλλειψη ενέργειας σε ένα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων, γνωρίζοντας την ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η διακοπή που ακολουθεί θα δώσει τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να δώσει ανάσες στους παίκτες του, τουλάχιστον σε αυτούς που δε θα έχουν διεθνείς υποχρεώσεις και να ανασυνταχθεί για την απαιτητική συνέχεια, με το παιχνίδι στο «Καυτατζόγλειο» απέναντι στον Ηρακλή να ακολουθεί.

Το live της αναμέτρησης

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-2

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' O Σαλίνο στη θέση του Ελαμπντελαουί.

82' Ο Μποτία την τελευταία στιγμή προλαβαίνει τον Μπερμπάτοφ, με τον Βούλγαρο να ετοιμαζόταν να βάλει την προβολή μετά από σέντρα του Μακ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία.

76' Σουτ του Ντουρμάζ μέσα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα περνάει άουτ.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζιόλης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά για τον "Δικέφαλο", ο Ρομπέρτο έβγαλε ενστικτωδώς, μπλοκάροντας στη συνέχεια την μπάλα και μετά το σουτ του Βίτορ.

72' Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά.

68' Ο Φινμπόγκασον στη θέση του Ιντέγιε.

66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ από τα δεξιά έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα περνάει απευθείας άουτ.

64' Διαμαρτυρία του ΠΑΟΚ για χέρι του Σιόβα σε απομάκρυνση της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού.

63' Ο Καμπιάσο στη θέση του Φορτούνη.

61' Σέντρα-σουτ του Ιντέγιε από τα αριστερά μετά από ατομική ενέργεια, η μπάλα περνάει παράλληλα με την εστία του Όλσεν και καταλήγει άουτ.

60' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο ΠΑΟΚ από τα δεξιά, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού απομάκρυναν με ολιγωρία και ο Αθανασιάδης σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο Κασάμι απομάκρυνε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

57' Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται με δέκα παίκτες προσωρινά, καθώς ο Ντουρμάζ δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ των "ερυθρολεύκων", έχοντας χτυπήσει νωρίτερα σε διεκδίκηση της μπάλας.

56' Σέντρα του Τζαβέλλα από τα αριστερά, ο Σιόβας προλαβαίνει τον Αθανασιάδη στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά απομακρύνει σε κόρνερ.

54' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ροντρίγκεζ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπερμπάτοφ έκανε το σουτ στην κίνηση, αναγκάζοντας τον Ρομπέρτο να απομακρύνει δύσκολα με δεύτερη προσπάθεια.

51' Ο ΠΑΟΚ ψάχνει ένα γρήγορο γκολ που θα τον ξαναβάλει στο παιχνίδι. Μέχρι στιγμής ο "Δικέφαλος" έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να έχει κατορθώσει να γίνει απειλητικός για την εστία του Ρομπέρτο.

48' Κίτρινη κάρτα στον Ρικάρντο Κόστα.

46' Ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Πέλκα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας σκάβει έξυπνα για τον Αθανασιάδη κι εκείνος προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα, προσπαθώντας να κρεμάσει τον Ρομπέρτο, με την μπάλα να περνάει ελάχιστο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

41' Κίτρινη κάρτα στον Κασάμι για σκληρό φάουλ στον Αθανασιάδη. Ο Γιάχος σφυρίζει το φάουλ και κόβει την αντεπίθεση των παικτών του ΠΑΟΚ, παρότι όφειλε να δώσει πλεονέκτημα, καθώς η μπάλα βρισκόταν στα πόδια του Πέλκα.

40' Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα.

39' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ υποδέχεται την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, περνάει όποιος βρει μπροστά του και σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής του Ολυμπιακού και δεξιά, με τον Ρομπέρτο να απομακρύνει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

36' ΓΚΟΛ! Ο Φορτούνης εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά και ο Μιλιβόγιεβιτς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Όλσεν στο σημερινό παιχνίδι.

34' Ο Ροντρίγκεζ βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πέλκας σουτάρει προς την εστία του Ρομπέρτο, χωρίς να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε.

28' Ο Κίτσιου στη θέση του τραυματία Κωνσταντινίδη, ο οποίος αποχωρεί υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

27' ΓΚΟΛ! Ο Φορτούνης βλέπει τον Ιντέγιε μέσα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, κι εκείνος μετά από περίτεχνη ενέργεια αποφεύγει τον Ρικάρντο Κόστα και πλασάρει τον Όλσεν. Στη συγκεκριμένη φάση οι "ασπρόμαυροι" αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Κωνσταντινίδης ήταν πεσμένος σε άλλο σημείο του γηπέδου έχοντας τραυματιστεί.

21' Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι πιο υποτονικά από τον Ολυμπιακό, ωστόσο σταδιακά ο "Δικέφαλος" έχει βελτιώσει την αγωνιστική του εικόνα, χωρίς να έχει καταφέρει να κυριαρχήσει μέχρι στιγμής στο παιχνίδι, όντας περιορισμένος σε πιο παθητικό ρόλο μέχρι στιγμής.

16΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από ωραία προσπάθεια του Μακ, ο Ροντρίγκες έπιασε μία σέντρα-σουτ, που πέρασε μπροστά από την εστία του Ρομπέρτο, με τον Αθαναδιάδη να μην προλαβαίνει για λίγο την μπάλα.

10' Ένταση ανάμεσα στους Μιλιβόγιεβιτς και Τζιόλη μετά την προσπάθεια του πρώτου να κρατήσει την μπάλα και να καθυστερήσει την εκτέλεση ενός φάουλ που είχε κερδίσει ο ΠΑΟΚ. Συστάσεις από τον Γιάχο.

5' Ο Ντουρμάζ κέρδισε την κόντρα από τον Βίτορ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ από τα αριστερά, έκανε παράλληλη σέντρα, με τον Φορτούνη να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

1' Το παιχνίδι στην Τούμπα ξεκίνησε με την ατμόσφαιρα να είναι ιδαίτερα φορτισμένη λόγω της συμπλήρωσης 16 χρόνων από τον άδικο χαμό των έξι οπαδών του ΠΑΟΚ στο τροχαίο των Τεμπών. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή.

A’ ημίχρονο

Έναρξη αγώνα

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Καπίνο, Φινμπόγκασον, Ντομίνγκες, Αυλωνίτης, Σαλίνο, Ερνάνι και Καμπιάσο

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σεμπά, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ζάιρο, Μαλεζάς, Γκολάσα, Μπερμπάτοφ, Κίτσιου και Σάμπο.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κόστα, Κωνσταντινίδης, Ροντρίγκες, Τζιόλης, Κάτσε, Πέλκας, Μακ και Αθανασιάδης.