Download

Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015

Αυτόχειρας!

Ο ΠΑΟΚ νικούσε 2-3 ως το 90' & κέρδισε & πέναλτι αλλά κατάφερε να χάσει την νίκη στις καθυστερήσεις!

Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

Ο Μπερμπάτοφ έχασε πέναλτι στο 90΄ και στις καθυστερήσεις ο Ηρακλής πήρε την ισοπαλία χωρίς κανείς να καταλάβει το πώς και το γιατί…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μετά από τα πρώτα δυο-τρία λεπτά, κατά τα οποία ο Ηρακλής μπήκε με ενθουσιασμό, ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Ήλεγχε τον ρυθμό, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή των «κυανόλευκων» δεν άφηνε… διαδρόμους στους αντίπαλους επιθετικούς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι, πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, από μία στημένη φάση (κόρνερ) άνοιξαν το σκορ με τον Μακρή, ο οποίος μάλιστα δεν το πανηγύρισε (προέρχεται από τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κι άρχισαν να εκμεταλλεύονται τα άκρα τους. Πότε από δεξιά (Ροντρίγκες), πότε από αριστερά (Λέοβατς) «άνοιγαν» την άμυνα του Ηρακλή δημιουργώντας χώρους για τους Μακ και Μπερμπάτοφ. Σε μία τέτοια προσπάθεια, στο 35’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με κεφαλιά (!) του Πέλκα.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ δεν θα άλλαζε, ήρθε η γκάφα του Σάμπο, λίγα λεπτά πριν το φινάλε, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Βέλλιος για να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ τον Ηρακλή.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκε καλά στο δεύτερο 45λεπτο, τουλάχιστον καλύτερα απ’ ότι στο πρώτο, όμως και πάλι σταδιακά ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, δίχως ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των «κυανόλευκων».

Ο Ίγκορ Τούντορ αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι τον Αθανασιάδη για να παίξει καζί με τον Μπερμπάτοφ στην επίθεση, ενώ την ίδια στιγμή, ο Παπαδόπουλος έβγαλε έναν επιθετικό (Μπουλούτ) κι έβαλε έναν μέσο (Πουρτουλίδη). Η αλλαγή του τεχνικού του ΠΑΟΚ έπιασε… τόπο σχεδόν άμεσα, αφού ο Κλάους είχε συμμετοχή στο γκολ της ισοφάρισης από τον Μπερμπάτοφ.

Ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με μία εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γιώργο Τζαβέλλα. Στο 90′ ο Μπαρτολίνι ανέτρεψε τον Κάτσε μέσα στην περιοχή, ο Κουκουλάκης έδωσε πέναλτι, με τον Περνίς να αποκρούει την μπάλα στην εκτέλεση του Μπερμπάτοφ.

Και ο Ηρακλής τιμώρησε τον ΠΑΟΚ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, επικράτησε σύγχυση στα καρέ του Δικεφάλου και ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Σε αυτή τη φάση πάντως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ στον Όλσεν.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ:

14’ Ο Κυριακίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπουλούτ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μακρής από κοντά με πλασέ ανοίγει το σκορ

33’ Γέμισμα από τον Σάμπο, ο Μπερμπάτοφ πιάνει δύσκολα την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει άουτ

35’ Ο ΠΑΟΚ εκδηλώνει μία επίθεση από τα αριστερά, με τον Λέοβατς να βγάζει τη σέντρα και ο Πέλκας να σκοράρει με κεφαλιά!

38’ Ο Μακ από πλάγια και αριστερά, γυρίζει την μπάλα στο ύψος της περιοχής, όπου ο πέλκας κάνει το σουτ, ο Περνίς αποκρούει, ο Μακ παίρνει το… ριμπάουντ, αλλά στο σουτ του φεύγει ψηλά άουτ

43’ Λάθος του Σάμπο που γυρίζει νωχελικά την μπάλα προς τα πίσω, ο Βέλλιος τσιμπά την μπάλα πριν προλάβει ο Κόστα και από μακριά πλασάρει τον Όλσεν για το 2-1

48’ Γυριστό σουτ από τον Κυριακίδη, έξω από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

49’ Καλό σουτ του Τζιόλη, η μπάλα λίγο άουτ

65’ Προσπάθεια του Ροντρίγκες, ο οποίος έδωσε πάσα στον Αθανασιάδη, εκείνος με τη… μία σούταρε, η μπάλα κόντραρε κι έφτασε στον Μπερμπάτοφ, ο οποίος από κοντά ισοφάρισε σε 2-2

77’ Εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τζαβέλλα και… 2-3

80’ Εξαιρετική κάθετη του Κάτσε στον Ροντρίγκες, ο οποίος σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

88’ Φάουλ-σέντρα από τον Ρομάνο, ο Μακρής παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Όλσεν

90′ Ατομική προσπάθεια του Κάτσε, ο Μπαρτολίνι τον ανατρέπει και ο Κουκουλάκης δείχνει πέναλτι. Ο Περνίς όμως αποκρούει το χτύπημα του Μπερμπάτοφ

+90’ Εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, σύγχυση στα καρέ του Δικεφάλου και ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό 3-3.