Download

Δευτέρα, 2 Νοεμβρίου 2015

Αν δεν τους «σκοτώνεις», σε «σκοτώνουν»!

Τεράστια εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ που κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, αλλά στο τέλος δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα & έχασε στην παράταση με (κ.α. 87-87) 99-104!

--->THEATRO Cafe-Music Bar.
Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

Ο δικέφαλος φανερά βελτιωμένος στην άμυνα  έβγαλε πολύ ενέργεια.Όμως είχε για μία ακόμη φορά το πρόβλημα του σκοραρίσματος κάτω από τη ρακέτα.Η προσθήκη του Σχορτσιανίτη ίσως δώσει λύση σε αυτό το πρόβλημα.

Οι 12άδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης, Ντούβνιακ, Τσόχλας, Χάτσερ, Δέδας, Κακαρούδης, Κώττας, Καμάρας, Μαργαρίτης, Μάρκοβιτς

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης, Χάκετ, Μάντζαρης, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Πρίντεζης, Γιανγκ, Χάντερ, Μιλουτίνοφ

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Ψάριανος

Ανάλυση δεκάλεπτων:

1ο δεκάλεπτο 15-22:Με τους Χάτσερ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη και Μάρκοβιτς στην πεντάδα του, ο ΠΑΟΚ  μπήκε δυνατά στον αγώνα όπως συνηθίζει, παρόλα αυτά έδωσε λίγο αέρα στον Ολυμπιακό και ο Στρόμπερι με 2 τρίποντα κέρδισε το ''μομέντουμ''στα πρώτα λεπτά.Με τις αλλαγές του Μαρκόπουλου, που έκανε πιο κοντό το σχήμα του,ο ΠΑΟΚ έκοψε το σερί 12-0 του Ολυμπιακού με 5 συνεχόμενους πόντους του Βασιλειάδη.Πολύ καλή εμφάνιση από τον μικρό Κώττα που μοίρασε καθαρή τάπα στον Σπανούλη ο οποίος βρισκόταν στο 0.

2ο δεκάλεπτο 43 - 42:Με πρωταγωνιστές του Κακαρούδη και Τσόχλα ο Δικέφαλος μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο με την πεντάδα που βγήκε στο 1ο, δηλαδή τους Ντούβνιακ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Κακαρούδη και Κώττα. 22-28 ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να επιστρέψει στον αγώνα με 5 πόντους του Τσόχλα και μικρό σερί 7-0,το σκορ στο 22-28.Σημαντική η παρουσία του Θωμά Κώττα ο οποίος βγήκε και χειροκροτήθηκε.Με τρίποντο και εύστοχο καλάθι και φάουλ από τον Κακαρούδη που έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 32-35.Ξανά υστερεί στο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα ο δικέφαλος έχοντας μόλις 6 πόντους αντί 22 του Ολυμπιακού.
Με τον σεληνιασμένο Κακαρούδη να σκοράρει συνεχώς το σκορ στο 35-35!Με εύστοχες βολές του Πρίντεζη 35 37 για τον Ολυμπιακό.Ο Κακαρούδης και πάλι στις βολές λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, έχοντας 11 πόντους, δεν κατάφερε να τους αυξήσει αστοχώντας και στις 2 βολές.Με τρίποντο του Τσόχλα ο οποίος ήταν μαζί με τον Κακαρούδη αυτοί που έδιναν ενέργεια στον ΠΑΟΚ. Απάντηση από τον ολυμπιακό με τρίποντο του έμπειρου Πρίντεζη. 47 δευτερόλεπτα πρίν το τέλος έξω οι 2 κορυφαίοι του ΠΑΟΚ για να πάρουν ανάσες.Στο τέλος ο Χάτσερ με πολύ δύσκολο τρίποντο έφτασε τους 9.

3ο δεκάλεπτο 67-67:Ο ΠΑΟΚ μπήκε πάρα πολύ καλά και πάλι στο 2ο ημίχρονο με τους Χάτσερ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη και Μάρκοβιτς. Όπως και στην αρχή του αγώνα αύξησε τη διαφορά στους 7 με σκορ 49-42 με Χάτσερ,Μάρκοβιτς και Τέπιτς. Καλάθι και φάουλ με τον Μάρκοβιτς ο οποίος αστόχησε στη βολή,το σκορ έμεινε στο 51-44.Με έμμεσο τρίποντο ο Ολυμπιακός μείωσε σε 51-46 και έπειτα με τρίποντο του Πρίντεζη το σκόρ στο 51-49.Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο κάνει το 54-49 αλλά ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση με τον Χάκετ ο οποίος έκανε το 54-52.Με ωραία πάσα του Τέπιτς ο Μάρκοβιτς έφτασε τους 12.Ο Σπανούλης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στον αγώνα την τρίτη περίοδο κάνοντας το 56-55.Ο ΠΑΟΚ έβγαλε πολύ ενέργεια στην άμυνα επιτέλους και αντιμετώπισε στα ίσα τον αντίπαλό του κάτι που δεν έκανε μέχρι τώρα σε κανέναν αγώνα.62-58 στη συνέχεια με τους Μαργαρίτη και Βασιλειάδη για τον ΠΑΟΚ.Ο δικέφαλος με τρίποντο του Τέπιτς έδειξε ότι μπορεί να αντεπεξέλθει ακόμα και όταν παίζει απέναντι στη διαιτησία.

4ο δεκάλεπτο:Τέπιτς,Ντούβνιακ,Βασιλειάδης, Κακαρούδης και Μάρκοβιτς στο παρκέ για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Κακαρούδης και πάλι,λίγο πριν το τέλος της επίθεσης έφτασε τους 15 με τρίποντο!ο ΠΑΟΚ συνέχισε την καλή άμυνα και κράτησε τον αγώνα εκεί που ήθελε αυτός.Με φοβερή πάσα του Κακαρούδη ο Μάρκοβιτς τελείωσε την φάση αυξάνοντας τη διαφορά στο +4 για τον ΠΑΟΚ 71-67.Με 2 εύστοχες βολές του Βασιλειάδη και 7:22 πριν το τέλος ο δικέφαλος στο +6.Στη συνέχεια με 5 πόντους του Βασιλειάδη και 2 του Μάρκοβιτς ο ΠΑΟΚ στο +9 και σε συνδυασμό με τις άστοχες βολές του Πρίντεζη ο δικέφαλος είχε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά,κάτι που δεν έκανε.Ο Ολυμπιακός με σερί 8-0 αλλά χάνοντας παρόλα αυτά αρκετές βολές έφτασε το σκορ στο 78-77.81-79 μείωσε ο ΠΑΟΚ μετά από σερί 10-0 του Ολυμπιακού!81-82 με τρίποντο του Σπανούλη στη συνέχεια και το σκορ 81-82 1:12 πριν το τέλος.Ο Μαργαρίτης με εύστοχες βολές έκανε το 84-82.Ο Λοτζέσκι αστόχησε στις βολές καθώς το παιχνίδι πήγαινε από φάουλ σε φάουλ.15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χάτσερ βρέθηκε στις βολές με σκορ 84-83 και ευστόχησε κάνοντας το 86-83.Ο Ντούβνιακ έκανε φάουλ στη συνέχεια στον Σπανούλη ο οποίος ευστόχησε στις 2 βολές κάνοντας το 86-85, με τον Μαρκόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ.Ο Αρχηγός Κώστας Βασιλειάδης στις βολές 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε στην δεύτερη με τον Χάκερ να ισοφαρίζει και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση.87-87

Τα στατιστικά του αγώνα για την κανονική διάρκεια:

Παράταση
2:09 πριν το τέλος το σκορ στο 93-95 αλλά δυστυχώς ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο και έπειτα ο Κακαρούδης αστόχησε 1:33 πριν το τέλος.Πολύ εύκολα ο Σπανούλης αυξάνει τη διαφορά στο +7 και κλειδώνει τη νίκη για τον Ολυμπιακό με τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται κάτι πολύ μεγάλο για να γυρίσει το σκορ.Τελικό σκορ 99-104