Download

Κυριακή, 8 Νοεμβρίου 2015

ΠΑΟΚ σύνελθε!

Ο ΠΑΟΚ για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν κακός & ήρθε ισόπαλος(3-3) με τον Πανθρακικό στη Τούμπα! 3 σερί αγώνες χωρίς νίκη ο «Δικέφαλος του Βορρά», που προβληματίζει!

Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

Ο Ίγκορ Τούντορ είχε αρκετές εκπλήξεις στην ενδεκάδα του, τόσο σε πρόσωπα όσο και σε σχηματισμό. Για πρώτη φορά φέτος επέλεξε ένα 4-2-3-1, τοποθετώντας τον Τζιόλη στο κέντρο της άμυνας, αριστερό μπακ τον Σκόνδρα και κορυφή στην επίθεση τον Μακ.

Όλα έδειξαν να κυλούν… ρολόι στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, αφού ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός και μάλιστα κατάφερε να πετύχει κι ένα ωραίο γκολ με τον Ροντρίγκες. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα λες και κάτι συνέβη και η κατάσταση άλλαξε θεαματικά.

Ο Πανθρακικός ισοφάρισε με γκολάρα του Παπαγεωργίου στο 25’ και μάλιστα πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνο μπροστά στο σκορ, αφού λίγο πριν το φινάλε ο Μπαϊκαρά σημείωσε ένα ακόμη πολύ όμορφο γκολ. Το τελευταίο σφύριγμα του Δημητρόπουλου για το πρώτο 45λεπτο συνοδεύτηκε από ένα μακρόσυρτο «ου».

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τούντορ έριξε στο ματς τον Αθανασιάδη για να τονώσει την επιθετική γραμμή του, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε την τύχη να ισοφαρίσει μόλις στο 47’ με τον Ροντρίγκες. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε μέσα στο γήπεδο και λίγο αργότερα με ένα «σεντερφορίσιο» γκολ του Αθανασιάδη ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 3-2.

Το ματς ωστόσο είχε… μέλλον. Διότι ο Πανθρακικός όχι μόνο ισοφάρισε ξανά με τον Μπαϊκαρά, αλλά στο τέλος «χτύπησε» στα ίσια το παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο φινάλε, ο κόσμος του ΠΑΟΚ αποδοκίμασε τόσο τους παίκτες, όσο και τον προπονητή.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ:
14’ Εξαιρετική κάθετη του Μακ, προς τα δεξιά στον Κίτσιου, εκείνος μπαίνει στη μεγάλη περιοχή βγάζει παράλληλη σέντρα και ο Ροντρίγκες με σουτ από το ύψος του πέναλτι πετυχαίνει το 1-0

25’ «Τούβλο» από τον Παπαγεωργίου αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πηγαίνει στη συμβολή των δοκών και στο βάθος της εστίας του Γλύκου για το 1-1

28’ Ο Ζάιρο μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή, με πλάτη προς τον Πασχαλάκη, γύρισε αλλά ο γκολκίπερ του Πανθρακικού απέκρουσε

42’ Σέντρα ξυραφιά του Ποτουρίδη, κεφαλιά του Μπαϊκαρά από το ύψος του πέναλτι και… 1-2!

47’ Εκπληκτική κάθετη πάσα από τον Χαρίση στον Ροντρίγκες, ο οποίος προλαβαίνει την έξοδο του Πασχαλάκη κα ισοφαρίζει σε 2-2

53’ Δυνατό σουτ του Γκολάσα, ο Πασχαλάκης αποκρούει, η μπάλα πάει στον Ροντρίγκες, ο οποίος πατά για τον Μακ, αλλά σε κενή εστία ο Μελίσσης βάζει την κόντρα και σώζει την ομάδα του

61’ Εκπληκτικό γκολ από τον Αθανασιάδη. Ο Σκόνδρας κάνει τη σέντρα, ο Αθανασιάδης κάνει το κοντρόλ με το στήθος και γυριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

68′ Ο Μακ βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, ωστόσο στην προσπάθεια του να τον αποφύγει έχασε την ευκαιρία να σκοράρει

77’ Σέντρα του Φερνάντες, ο Μπαϊκαρά βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 3-3

80’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό! Στην αντεπίθεση των Θρακιωτών, ο Γλύκος με υπερένταση αποκρούει το σουτ του Ντιγκινί

84’ Ο Μακ μόνος του στη μικρή περιοχή, αλλά ο Πασχαλάκης αποκρούει

85’ Κόρνερ από τον Πέλκα, κεφαλιά από τον Τζαβέλλα, διώχνει στη γραμμή ο Παπαγεωργίου

90’ Ο Μπαϊκαρά με παράλληλη σέντρα έστρωσε στον Ντιγκινί κι εκείνος μέσα από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ σούταρε ψηλά άουτ

92′ Ο Ντιγκινί δεν μπόρεσε μέσα από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ να νικήσει τον Γλύκο με σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 14’, 47’ Ροντρίγκες, 25’ Παπαγεωργίου, 42’, 77’ Μπαϊκαρά, 61’ Αθανασιάδης

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Πασχαλάκης και Μπαϊκαρά ήταν σε εξαιρετική ημέρα

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Σε πολύ κακή βραδιά ο Ίγκορ Τούντορ. Κανείς δεν κατάλαβε για ποιο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το γκολ του Αθανασιάδη δεν έβαλε τρίτο χαφ. Επίσης, δεν του βγήκαν ούτε το 4-2-3-1, ούτε ο Σκόνδρας ως αριστερό μπακ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Δεν ήταν καλός ο Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας). Στο δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε χέρι του Παπαγεωργίου, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 71’ όταν και πάλι δεν έδειξε την βούλα σε μαρκάρισμα του Κίτσιου στον Μπαϊκαρά. Βοηθοί του ήταν ο Βερρής (Λέσβου) και ο Δόσης (Αθηνών).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’ Μεχία, 54’ Χασομέρης, 71’ Μπαϊκαρά, 87’ Μακ, 87’ Πασχαλάκης, +90’ Τζιόλης

ΚΟΚΚΙΝΗ: +90’ Σερφά (2η κιτρ., η 1η στο 66’)

ΤΟ HIGHLIGHT: Όλα τα γκολ ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου (74’ Σκόνδρας), Τζιόλης, Μαλεζάς, Σκόνδρας (85’ Κοροβέσης), Γκολάσα, Χαρίσης, Ζάιρο (46’ Αθανασιάδης), Ροντρίγκες, Πέλκας, Μακ.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Σερφα, Μελίσσης, Πουτουρίδης, Μεχία, Λαδάκης (59’ Σέτι), Ντιγκινί, Ροτζέριο (46’ Χαβίτο), Μπαϊκαρά, Χασομέρης (68’ Φερνάντες).