Download

Πέμπτη, 5 Νοεμβρίου 2015

Πήρε αυτό που του άξιζε!

«Ξεθωριάζει» το όνειρο της Ευρώπης για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν κακός & ηττήθηκε με 2-1 στη Ρωσία από την Κράσνονταρ! Δείτε & την βαθμολογία του τρίτου ομίλου του Europa League.

Μονή Λαζαριστών, Κολοκοτρώνη 26, Σταυρούπολη.
Τηλέφωνο: 2310 600 244

«Σκούρα» τα πράγματα πλέον για τον ΠΑΟΚ σε ό,τι αφορά στην υπόθεση πρόκριση στους «32» του Europa League. Ο Δικέφαλος έχασε από την Κράσνονταρ στη Ρωσία με 2-1, και πλέον θα πρέπει να γίνουν… μαγικά για να μπορέσει να τερματίσει δεύτερος στον όμιλό του.

Η αλήθεια είναι πως ο ΠΑΟΚ ήταν σχετικά καλός, όχι αρκετά όμως για να μπορέσει να πάρει αποτέλεσμα στη Ρωσία. Η αλλαγή στο σύστημα (από 3-5-2 σε 4-4-2) που δοκίμασε ο Τούντορ, έδωσε στον Δικέφαλο κάποια πράγματα που του έλειπαν σε προηγούμενους αγώνες (περισσότερους παίκτες στην άμυνα δηλαδή), ωστόσο και πάλι υπήρχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και μάλιστα για ένα 20λεπτο, όχι μόνο είχε τον έλεγχο, αλλά με τα τρεξίματά του, έδειξε απειλητικές διαθέσεις με τους Μακ και Ροντρίγκες. Ωστόσο όλα πήγαιναν καλά μέχρι την τελική προσπάθεια, αφού κανείς από τους δύο παραπάνω δεν είναι φορ περιοχής.

Σταδιακά οι Ρώσοι ανέβασαν ταχύτητα κι έπειτα από μερικές μικροευκαιρίες σκόραραν στο 33’ με τον Άρι. Αυτό το γκολ «πάγωσε» την ελληνική ομάδα, διότι έδειχνε να έχει αρχίσει να πιστεύει ότι το… ‘χει το ματς… Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Και στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και μάλιστα έφτασε αρκετές φορές μέχρι τα καρέ των Ρώσων, κυρίως με στημένες φάσεις. Ωστόσο έγινε ακριβώς το ίδιο όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Δηλαδή μόλις η ελληνική ομάδα άρχισε να το πιστεύει, «έφαγε» γκολ. Αυτή τη φορά με πέναλτι του Ζοαζίνιο (68’).

Από εκεί κι έπειτα ο αγώνας ήταν μία τυπική διαδικασία. Οι Ρώσοι έκαναν διαχείρηση του αποτελέσματος, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ότι δεν μπορεί… Πάντως ο Μακ στις καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ της τιμής κι έδωσε προσωρινά ελπίδες. Μέχρι εκεί όμως…

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ:

8’ O Μακ βρήκε τον Ροντρίγκες μέσα στη μεγάλη περιοχή, έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ, χάνοντας την ευκαιρία που του δόθηκε

18’ Ο Άρι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, δύσκολα ο Γλύκος σε κόρνερ

22’ Ο Λαβόρδε έκανε την κίνηση από πλάγια, μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε τη σέντρα-σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

23’ Ο Λαβόρδε απειλεί και πάλι με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή (άουτ)

33’ Σέντρα του Αχμέτοφ από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει και παίρνει ύψος και ο Άρι με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου

47’ Ο Μακ μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Σάμπο δεν άφησε για τον Γκολάσα που ήταν έτοιμος να σουτάρει λίγο πίσω του, στρώνοντας στον Τζιόλη, το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα των Ρώσων

66’ Κεραυνός Καμπορέ, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Γλύκου, ο Καλέσιν παίρνει το ριμπάουντ και ανατρέπεται από τον Χαρίση, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι

68’ Ο Ζοαζίνιο εκτελεί εύστοχα για το 2-0

72’ Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Αθανασιάδη στον Ροντρίγκες, ο οποίος βγαίνει απέναντι από τον τερματοφύλακα της Κρασνοντάρ, αλλά… χάνει την μονομαχία

79’ Προβολή του Αρί μετά από σέντρα από τα αριστερά για την Κρασνοντάρ, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία του Γλύκου.

91’ Ο Σκόνδρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μακ έκανε το κοντρόλ και με σουτ μείωσε σε 2-1

ΣΚΟΡΕΡ: 33’ Άρι, 68’ Ζοαζίνιο, 91’ Μακ

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Βραζιλιάνος Άρι έκανε άνω-κάτω την άμυνα του ΠΑΟΚ…

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ο Σάμπο για μία ακόμη φορά φέτος εξέθεσε τον προπονητή του με την απόδοσή του. Αν και σήμερα ίσως να ευθύνεται λίγο περισσότερο ο Τούντορ λόγω της θέσης που τον χρησιμοποιήσε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Αρκετά καλή η διαιτησία του Άρνολντ Χάντερ (Β. Ιρλανδία), με βοηθούς τους Ρίτσαρντ Στόρεϊ και Άντριου Νίσον. Πρόσθετοι βοηθοί ήταν οι Ρέιμοντ Κρένγκλ και Μέρβιν Σμιθ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43’ Ρικάρντο Κόστα, 62’ Τορμπίνσκι, 83’ Πετρόφ, 85’ Άρι.

ΤΑ HIGHLIGHT: Ρικάρντο Κόστα και Άρι είχαν πολλές μονομαχίες μέσα στο παιχνίδι, επικοί ωστόσο ήταν οι διάλογοί τους… Όσοι γνωρίζουν πορτογαλικά, κατάλαβαν ορισμένα από τα… γαλλικά

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Ντίκαν, Πετρόφ, Γκράνκβιστ, Σίγκουρντσον, Καλέσιν (69’ Μαμάεφ), Καμπορέ, Τορμπίνσκι, Αχμέντοφ (77’ Γκαζίνσκι), Ζοαοζίνιο, Λαβόρδε (62’ Σμολόφ), Άρι.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Κόστα, Μαλεζάς, Τζιόλης, Χαρίσης, Τζαβέλλας (80’ Κίτσιου), Γκολάσα (68’ Αθανασιάδης), Ροντρίγκες, Σάμπο (57’ Πέλκας), Μακ.