Download

Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2015

«Για σένα Coach!»

Ο Κλάους είναι εδώ, ο ΠΑΟΚ είναι εδώ! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν ήταν καλός αλλά παθιασμένος & πήρε την νίκη μέσα στη Μυτιλήνη. Μια νίκη-ψυχολογίας, μια νίκη αφιερωμένη στον Ιγκόρ Τούντορ!

Κολοκοτρώνη 26, Μονή Λαζαριστών, Σταυρούπολη.
Τηλ: 2310 600-244

Ο ΠΑΟΚ τα χρειάστηκε κόντρα στην Καλλονή. Έβαλε ένα γρήγορο γκολ, αλλά μετά… εξαφανίστηκε. Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να φέρουν τα πάνω κάτω, αλλά τότε μίλησε ο Κλάους. Ο Δικέφαλος νίκησε με 3-1 κάτι που είχε να πετύχει από τον αγώνα της Τούμπας με τον Παναθηναϊκό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αθανασιάδης με δύο γκολ κι έναν πανηγυρισμό που ήδη συζητείται.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, καθώς κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ μόλις στο 7’ με τον Αθανασιάδη. Μάλιστα για σχεδόν μισό ημίχρονο ο Δικέφαλος έδειχνε πως έχει βρει τον εαυτό της και δημιούργησε προϋποθέσεις για να σκοράρει ξανά.

Ωστόσο σταδιακά οι παίκτες της Καλλονής πήραν μέτρα στο γήπεδο, έχασαν μια-δυο μικροευκαιρίες και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν προς το φινάλε του ημιχρόνου με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μανούσο. Προηγήθηκε λάθος του Σκόνδρα, ο οποίος γλίστρησε και πέφτοντας ανέτρεψε τον Μπαργκάν με τον Δελφάκη να δείχνει την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλλονή έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, την ώρα που ο ΠΑΟΚ… ξέχασε να μπει. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν επιθετικά και μάλιστα έχασαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ με τον Κεϊτά στο 58’. Ο Ίγκορ Τούντορ προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα ρίχνοντας στον αγώνα τους Μυστακίδη και Γκολάσα, αλλά λίγα… πράγματα.

Όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Μακ δημιούργησε και ο Αθανασιάδης… ξαναχτύπησε, ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Μυστακίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, πηγαίνοντας κι εκείνος για να πανηγυρίσει αγκαλιά με τον Τούντορ.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κεϊτά…

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ:

4’ Λάθος γύρισμα του Τζιόλη προς τον Γλύκο, ο οποίος τελευταία στιγμή προλαβαίνει τον Μπαργκάν

7’ Σέντρα του Ροντρίγκες από τα δεξιά και Αθανασιάδης από κοντά με προβολή ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ!

13’ Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης, μέσα στην περιοχή, «έσπασε» δεξιά στον Πέλκα στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Δαύκος απέκρουσε

35’ Σουτ του Καλτσά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Γλύκος

38’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπαργκάν, ο Γλύκος αποκρούει ασταθώς, αλλά διώχνει ο Σκόνδρας πριν απειλήσει ο Μανούσος

39’ Ο Σκόνδρας γλιστράει, χάνει τον έλεγχο της μπάλας και ανατρέπει τον Μπαργκάν στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Δελφάκη να δείχνει την λευκή βούλα. Ο Μανούσος εκτελεί εύστοχα και ισοφαρίζει

48’ Επικίνδυνο σουτ από τον Τσαμπούρη, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γλύκου

58’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή. Από κόρνερ ο Γλύκος κάνει άστοχη έξοδο, η μπάλα φτάνει στον Κεϊτά, ο οποίος σουτάρει, αλλά ο Τζιόλης διώχνει πάνω στη γραμμή

76’ Γύρισμα του Μακ από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης μόνος του στη μικρή περιοχή της Καλλονής, απλά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα

89’ Ο Μυστακίδης κλειδώνει τη νίκη, καθώς με εξαιρετικό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

ΣΚΟΡΕΡ: 7’, 76’ Αθανασιάδης, 41’ πεν. Μανούσος, 89’ Μυστακίδης

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Σπουδαία εμφάνιση από τον Στέφανο Αθανασιάδη. Δεν ήταν μόνο τα δύο γκολ που πέτυχε. Διαρκής πηγή κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα και δυναμική… επιστροφή

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Το αμυντικό δίδυμο της Καλλονής, Αντέτζο και Αναστασιάδης δέχθηκαν δύο γκολ με πλασέ από τη μικρή περιοχή. Αυτό τα λέει όλα

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Αρκετά καλή ήταν η παρουσία του Δελφάκη (Αρκαδίας), με λάθη οι υποδείξεις τον Κουρέντα και Νταλούκα (Τρικάλων)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22’ Λέοβατς, 26’ Αθανασιάδης, 39’ Σκόνδρας, 68’ Γκολάσα, 85’ Κεϊτά, 90’ Τσαμπούρης, 93’ Κωνσταντινίδης, 93’ Κάτσε

ΚΟΚΚΙΝΗ: 93’ Κεϊτά (2η κίτρινη, η πρώτη στο 85’)

ΤΟ HIGHLIGHT: Ο τρόπος με τον οποίο πανηγύρισε ο Αθανασιάδης το γκολ που πέτυχε.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Δαύκος, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Γιορέντε (86’ Χιντασέλι), Καλτσάς (88’ Γιουκαρή), Κεϊτά, Μπαργκάν, Γεωργίου, Σάμπα (80’ Μάρκοβιτς), Μανούσος.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Λέοβατς (59’ Μυστακίδης), Ρόντριγκες, Τζιόλης, Κάτσε, Πέλκας (65’ Γκολάσα), Μακ (80’ Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης.